Melazma u trudnoći – Kako nastaje i kako je sprečiti
Trudnoća je vreme ogromne radosti i iščekivanja, ali donosi i promene u i na ženskom telu, uključujući hormonalne fluktuacije koje mogu uticati na kožu. Jedna uobičajena promena na koži sa kojom se mnoge trudnice susreću jeste melazma, poznata i kao „trudnička maska“. Oko 50 do 75 procenata budućih majki dobije melazmu u toku trudnoće.
Melazma se karakteriše razvojem tamnih, nepravilno oblikovanih fleka na koži, pretežno na licu, a posebno na obrazima, čelu i iznad gornje usne. Iako melazma nije opasna po zdravlje, može uticati na samopouzdanje žene.
Melazma može da se pojavi u bilo kojem trenutku tokom trudnoće. Može se javiti rano, pred kraj trudnoće ili u postporođajnom periodu, ali najčešće tokom drugog ili trećeg trimestra, kada nivo hormona značajno varira.
Istražićemo uzroke melazme tokom trudnoće, sigurne i efikasne tretmane koje možete sami primeniti i pružiti savete za kontrolisanje melazme tokom trudnoće.
Kako nastaje melazma?
Melazma nastaje kada melanociti, ćelije odgovorne za proizvodnju pigmenta u koži, postanu preaktivne i proizvode višak melanina. Iako tačan uzrok melazme nije potpuno razjašnjen, hormonalne promene, posebno povećani nivoi estrogena i progesterona, igraju značajnu ulogu. Dodatni faktori uključuju izlaganje suncu, genetsku predispoziciju i određene lekove ili proizvode za negu kože.
Melazma se obično manifestuje u četiri obrasca:
- Tamne fleke na obrazima i nosu.
- Tamne fleke na čelu, obrazima, nosu i gornjoj usni.
- Tamne fleke duž linije vilice i brade.
- Uključujući i ruke.
Tretiranje melazme tokom trudnoće zahteva oprezan pristup jer mnoge supstance, kao i tretmani nisu dozvoljeni u trudnoći. Zato – najbolja je prevencija, od početka trudnoće mislite na vašu kožu i kako da je zaštitite.
Kako sprečiti melazmu tokom trudnoće?
Postoje neki koraci i mere opreza koje možete preduzeti da smanjite rizik od razvoja melazme tokom trudnoće. Budući da izlaganje suncu može izazvati ili pogoršati melazmu, naglašavamo važnost zaštite od sunca. Ovo uključuje sledeće korake za zaštitu vaše kože:
- Nosite kremu za sunčanje sa SPF 50
- Budite u hladu kad god ste u mogućnosti
- Nosite šešir ili kačket
- Obavezno izbegavajte sunce u najtoplijem delu dana, od 11 do 17 h.
Da li melazma spontano nestaje nakon trudnoće?
Melazma može nestati nakon trudnoće, ali to nije zagarantovano. Može početi da bledi nekoliko meseci do godinu dana nakon porođaja, a smanjenje izlaganja suncu će svakako pomoći da se proces ubrza. Ipak, može se desiti da nakon toga imate povremene epizode melazme.
Ako se melazma razvila tokom trudnoće i ne bledi dovoljno brzo nakon porođaja, preporučujemo konsultaciju sa dermatologom. Postoji više efikasnih opcija za tretiranje melazme, poput laserskog pilinga, Green Toning i Frac Revive lasera. Vaš dermatolog će izabrati pravu kombinaciju za vas u zavisnosti od intenziteta i dubine pigmenta.
Melazma je čest problem tokom trudnoće, ali uz pravi pristup može se efikasno kontrolisati i lečiti. Pridržavanjem mera za zaštitu od sunca i uvođenjem sigurnih i efikasnih preparata za negu kože, buduće majke mogu uživati u zdravom i sjajnom tenu tokom ovog posebnog perioda. Ne zaboravite da se posvetite sebi i prihvatite lepotu trudnoće, uključujući i promene na koži tokom nje.