Razlike između botoksa i filera
Bore i fine linije su neizbežan deo starenja i lepe su na svoj način. Ali to ne znači da morate da ih volite!
Plastična hirurgija je opcija koju možete razmotriti, ali je invazivna i može zahtevati dug period oporavka.Takođe, kada se pojavljuju prvi znaci starenja poput pada tonusa, izraženih nazolabijalnih bora ili nedefinisane linije jagodica i vilice, invazivne hirurške procedure nisu uvek prvi izbor. Zbog toga sve više ljudi koristi botoks i dermalne filere kako bi „vratili vreme unazad“.
Ali kako da znate šta da izaberete?
Razjasnićemo šta ih razlikuje, za koje vrste bora se koriste i na šta treba obratiti pažnju ako razmišljate o bilo kojoj od ovih intervencija.
Razlike između botoksa i filera
Botoks je neuromodulator koji privremeno opušta mišiće tako što sprečava oslobađanje acetilholina. Acetilholin je neurotransmiter koji je odgovoran za kontrakciju određenih mišića što posledično dovodi i do “boranja” kože iznad mišića. Kada se pažljivo aplikuje u područje mišića gornje trećine lica, pomaže u izjednačavanju postojećih linija i sprečava pokrete koji mogu vremenom uzrokovati dublje bore, zbog čega se preporučuje kao preventivni tretman. Takođe se može koristiti i u medicinske svrhe, kao što je lečenje prekomernog znojenja.
Dermalni fileri su supstance koje se aplikuju u kožu kako bi popunile bore i fine linije koje su posledica gubitka kolagena u koži, gravitacije, ali i resorpcije kostiju. Najčešće korišćena supstanca je hijaluronska kiselina, koja se prirodno nalazi u koži i pomaže joj da zadrži vlagu. Aplikovanjem hijaluronske kiseline, koža se dodatno hidrira i dobija efekat blagog volumena i definicije jagodica i brade. Različiti proizvodi sa ovom supstancom se razlikuju u vezi sa načinom na koji je hijaluronska kiselina povezana, njenom koncentracijom i veličinom čestica.
Kada koristiti botoks, a kada filere?
Neuromodulatori i fileri su dizajnirani da rade dve različite stvari. Da biste razumeli razliku, treba da znate da postoje dve glavne vrste facijalnih bora:
- Dinamičke bore – uzrokovane su aktivnošću mišića lica koja se vidi pri pokretima lica (kao što su bore oko očiju ili linije na čelu kada podignete obrve). Ukoliko se ne tretiraju na vreme – i dinamičke bore mogu postati statičke.
- Statičke bore – linije ili nabori koji su vidljivi kada je lice opušteno (kao što su bore od smeha). Ove vrste bora nastaju zbog gubitka elastičnosti i kolagena u koži kako starimo.
Dermalni fileri su pogodniji za tretiranje statičkih bora čiji nastanak nije povezan sa aktivnošću mišića lica. Takođe se koriste za poboljšanje teksture kože, popunjavanje udubljenja i dubokih bora. Fileri mogu rešiti probleme koje botoks ne može. Na primer, botoks se ne može ubrizgati u usne, jer bi ograničavanje njihovog pokreta pomoću neuromodulatora moglo imati negativne posledice na funkcionalnost.
Botoks je efikasniji za dinamičke bore koje nastaju zbog pokreta. Ograničavanjem tog pokreta, sprečava se razvoj budućih bora i sitnih linija. Preventivni tretmani botoksom deluju na sprečavanje formiranja bora pre nego što počnu da se stvaraju, a takođe su efikasni i na već postojećim borama i sitnim linijama.
Nisu sve bore i nabori kože isti, pa je zato uobičajeno aplikovati i dermalne filere i botoks u jednom tretmanu. Oba postupka ciljaju različite regije i njihovim sinergističkim dejstvom smanjujemo sve znakove starenja.
Da li ćete izgledati zamrznuto ili prenaduvano?
Možda mislite da će botoks učiniti da izgledate ukočeno i bez izraza lica, a fileri ostaviti utisak “naduvanog” ili neprirodnog lica. Međutim, ukoliko tretman izvodi iskusan i obučen lekar, koristiće manju količinu preparata i postepeno povećavati dozu po potrebi.
Najbolji injekcioni tretmani treba da budu gotovo neprimetni za druge, ali ne i za vas same. Cilj je da istaknemo ono najbolje na vašem licu, dok se mane ili nepravilnosti nastale vremenom umanjuju ili brišu.