Čuvajte zdravlje kože tokom leta!

Toplo vreme tokom leta koristimo za opuštanje na plaži, planinarenje, roštiljanje u dvorištu ili provodimo sate i sate u bazenu. Međutim, dugo izlaganje suncu i vodi može isušiti vašu kožu i uzrokovati trajna oštećenja od sunčevog zračenja. Boravak u vodi je odličan način da provedete vreme tokom leta, ali je takođe važno preduzeti korake pre, tokom i posle boravka napolju kako biste osigurali da vaša koža ostane zdrava tokom celog leta.

Očuvanje zdravlja kože

Pre ulaska u bazen, a tokom boravka na otvorenom, najbolje je nositi odeću koja štiti od sunca i ravnomerno naneti kremu sa visokim zaštitnim faktorom – minimum SPF 30 – na sve delove kože koji su izloženi suncu, uključujući ruke, lice, ruke, torzo, noge i stopala. Takođe je važno nositi šešir ili kačket kako biste zaštitili teme čak i kada ste u vodi. Ako provodite vreme u vodi, obavezno redovno nanosite kremu sa zaštitnim faktorom tokom dana kako biste ostali zaštićeni. Krema se nanosi 10-15 minuta pre izlaska na otvoreno, potom je ponovo nanesite svaka dva sata.

Nakon izlaska iz bazena, trebalo bi da isperete hlor sa kože i kose pod tušem kako biste obnovili pH ravnotežu vaše kože i dlake. Nakon što ste se istuširali ponovno nanesite zaštitni faktor ako planirate da ostanete napolju.

Odabir kreme sa zaštitnim faktorom

Kada govorimo o kremi za sunčanje, važno je obratiti pažnju na nekoliko detalja prilikom odabira proizvoda. Važno je da pravilno nanosite sprejeve za sunčanje. Ovi proizvodi za sunčanje možda izgledaju lakši za nanošenje, ali veći deo spreja neće dopreti do kože ukoliko ga prskate direktno na nju, već će se raspršiti u vazduh. Sprejevi za sunčanje takođe pružaju manju zaštitu od losiona ili krema ako se ne nanose ravnomerno na kožu. Time možete dobiti neujednačenu zaštitu i možete završiti sa opekotinama na mestima gde koža nije pokrivena. Zato, obavezno naprskajte sprej u šaku, a potom ravnomerno rasporedite na kožu tela i lica, za najbolju zaštitnu od sunčevih zraka.

Svakako, druga opcija je da nanosite losione za sunčanje koje možete utrljati u kožu i bolje kontrolisati nanošenje. Takođe vam preporučujemo da pročitate sastojke i SPF broj na pakovanju; bilo koji proizvod koji ima SPF 30 ili više pruža najbolju zaštitu od UVB zračenja, a ako je naveden i termin „široki spektar“, znate da dobijate najbolju UV zaštitu kako biste sprečili prevremeno starenje i rak kože. Proizvodi koji sadrže mineralne filtere takođe pružaju dodatnu zaštitu od UV zračenja cink oksidom ili titanijum-dioksidom. Za kožu sklonu hiperpigmentacijama preporučujemo tonirane kreme za sunčanje kako biste dodatno zaštitili kožu i sprečili pogoršanje fleka.

Pregled kože!

Ako provodite puno vremena napolju i izloženi ste sunčevom zračenju, važno je da pažljivo pratite kako izgledaju promene na vašoj koži kako biste sačuvali zdravlje. Najbolji način da ovo uradite je pregled kože – dermoskopija. Ovaj pregled radi dermatovenerolog koji će vas pažljivo pregledati, beležeći bilo kakve mladeže, fleke ili promene koje mogu biti zabrinjavajuće. Dermatovenerolog uz pomoć dermoskopa pregleda celu kožu lica i tela, dlanove, tabane, nokatne ploče i vidljive sluznice – oka, usne duplje i genitalija.

Izlaganje UV zračenju od sunca može oštetiti kožu, izazivajući gubitak njenog sjaja, a tokom vremena možete razviti pege od sunca i bore. Iako za to takođe postoji rešenje, uvek je bolje sprečiti nego lečiti, zato se pridržavajte saveta stručnjaka dok provodite vreme na suncu – šešir, lagana odeća, zaštitni faktor i pravovremeni pregledi kože. Uživajte u letu!