Da li je počelo?! – Kako da znate da li ste u perimenopauzi
Perimenopauza, uvod u menopauzu, je period kada se hormoni u vašem telu, pre svega estrogen i progesteron, počinju nejednako stvarati. Ćelije u našem telu reaguju na estrogen. Kod fluktuacije hormona javljaju se različiti, a nekad i neočekivani simptomi. Neki nastaju zbog visoke, a neki zbog niske koncentracije estrogena i progesterona. Kada izostane menstruacija duže od 12 meseci verovatno ste ušli u menopauzu i neki od simptoma prestaju. Zadržavaju se oni uzrokovani nedostatkom estrogena.
Ali kako da znate da li ste u perimenopauzi?
Promene u menstrualnom ciklusu
Menstruacije mogu postati oskudne ili obilne, produžene ili skraćene. A neke mogu i izostati. Ako menstruacije izostaju duže od 60 dana bliže ste kraju perimenopauze, dok menstruacije koje duže traju (7 i više dana) nam govore o početku poremećeja regularne smene hormona u organizmu.
Obilna krvarenja
Obilne menstruacije mogu biti posledica zadebljanja sluzokože materice i njenog nepotpunog pražnjenja, a sve zbog pada nivoa progesterona. Zbog pada progesterona može doći i do naglog porasta mioma, dobroćudnih tumora zida materice, što takođe dovodi do obilnog produženog krvarenja.
Valunzi
Ovo je najčešći simptom koji pogađa tri od četiri žene u perimenopauzi. Napadi preznojavanja obično traju 5 do 10 minuta, neke žene se samo malo zagreju, dok su druge oblivene znojem. Neki to opisuju kao iznenadni osećaj toplote koji se širi preko lica, vrata, grudi i tela. A za druge je to intenzivan osećj znojenja sa crvenilom, vrtoglavicom ili lupanjem srca u isto vreme. Kada se napadi preznojavanja dešavaju u ranim jutarnjim satima, zovu se noćno znojenje. Noćno znojenje može poremetiti vaš san, buditi vas nekoliko puta u noći i izazivati jezu dok vam se telo hladi.
Suvoća vagine
Zbog manjka estrogena, tkivo vagine se istanjuje i smanjuje se vlažnost. Ovo može izazvati svrab, bol i bol tokom odnosa – sve to čini da vam se smanji želja, ali i zadovoljstvo tokom seksa. Redovni odnosi mogu pomoći da to tkivo bude tonirano i zdravo, a da se smanji nelagodnost savetuje se koriščenje lubrikanata i lokalnih krema sa estrogenom, naravno u konsultaciji sa vašim lekarom.
Problemi sa spavanjem
Promene u vašim hormonima i noćno znojenje mogu izazvati hroničan umor. Usled gubitka pravilnog sleda u smeni hormona gubi se i dnevno-noćni ritam, organizam ne zna kada je noć. Dobre navike, kao što je uvođenje rutine pred spavanje, ritam spavanja i dovoljno vremena za spavanje, mogu pomoći. Kod težih simptoma, razgovarajte sa svojim lekarom.
Promene raspoloženja
Ovo je uobičajen simptom u perimenopauzi. Nastaju, bar delimično, zbog brze promene nivoa hormona što je karakteristično za ovaj period. Žene koje su imale izražene simptome PMS-a ili postpartalnu depresiju mogu imati ozbiljnije oscilacije raspoloženja tokom ovog perioda, zato što je vaše telo posebno osetljivo na promenu nivoa hormona. A situacija može biti još gora ako imate i problema sa spavanjem. Možda se osećate razdražljivo, brzo se naljutite, frustrirano, uznemireno ili ste neuobičajeno plačljivi. Alternativno, možda ćete se osećati ravno, bezvoljno. Nažalost, nekada se mogu osetiti sva ova osećanja, jedno za drugim.
Smanjena koncentracija
Naš mozak ima hormonske receptore za estrogen, progesteron i testosteron, pa kada nivoi ovih hormona počinju da padaju to može izazvati smušenost, zaboravnost i slabiju koncentraciju. I drugi simptomi perimenopauze (promene raspoloženja i problemi sa spavanjem), mogu otežati koncentraciju i kratkoročno pamćenje. Možda ćete češće gubiti ključeve, zaboraviti sastanke ili imati problema sa fokusiranjem.
Opadanje gustine kostiju
Ako ste u perimenopauzi, nivoi estrogena vam opadaju, a to znači i promenu brzine razgradnje stare i izgradnje nove kosti. Adekvatna fizička aktivnost ali i suplementi kao što su kalcijum i vitamin D u ovom periodu su veoma bitni. Hodajte ili dižite tegove bar 20 minuta dnevno.
Ukoliko imate makar jedan od ovih simptoma, porazgovarajte sa svojim lekarom. Neka vas sasluša i pomogne da kroz budući period, period perimenopauze, prođete što lakše. Naravno, na vama najteži deo zadatka, te se potrudite biti strpljivi i nežni prema sebi.