Alternativna terapija u menopauzi

Ukoliko ne postoji mogućnost da započnete hormonsku supstitucionu terapiju u menopauzi, ili to jednostavno ne želite, a imate odredjene tegobe koje se javljaju tokom menopauze, postoje i alternativne terapije. One obuhvataju biljne preparate, metode alternativne medicine – akupresura, akupunktura, homeopatija, aromaterapija, kao i lekovi, poput antidepresiva.

Efekti i načini delovanja nehormonskih terapija nisu uvek poznati i potpuno objašnjeni – nisu čak ni u svim slučajevima ni ispitivani, a moguće je da je učinak nekih terapija samo na psihološkoj bazi, placebo efektom. Ima terapija za koje je dokazano da su efikasne i sigurne, onih kod kojih je dokazano da nisu efikasne ili nisu sigurne, a ima i onih kod kojih je dokazano da su čak štetne.

Opšte uzevši, efekat nehormonskih terapija je mnogo manji nego hormonskih i, u najboljem slučaju, ublažavaju simptome menopauze oko 50%.

(Ne)Efikasna pomoć kod simptoma menopauze 

Terapije za koje je dokazano da su efikasne i sigurne su promene stila života, koje obuhvataju:

  • redovno aerobno vežbanje (trčanje i plivanje), 
  • vežbe blažeg intenziteta (joga, pilates),
  • smanjenje unosa kafeina i kafeinskih pića i alkohola
  • vaginalni lubrikanti i hidratantne kreme – nadoknadjuju vaginalnu sekreciju i tegobe koje su posledica suvoće vagine
  • kantarion – smanjuje učestalost depresije, ali ne i valunga

Terapije koje nisu potpuno ispitane i nema dokaza da li su efikasne i imaju li i nuzpojave su:

  • akupunktura
  • selen
  • vitamin C
  • ginkgo biloba
  • hmelj
  • sladić
  • list žalfije
  • koren valerijane.

 

Terapija dehidroepiandrosteronom (DHE) ima pozitivne efekte – poboljšava pamćenje, podiže libido i smanjuje suvoću vagine, ali nije poznato da li terapija DHE nosi dugotrajne posledice. 

Homeopatija može biti od pomoći i nije škodljiva, ali su za dokaze o efikasnosti potrebne veće studije. 

Nema dokaza da magnetne narukvice ublažavaju simptome menopauze.

Refleksologija nije štetna, ali nema dokaza o njenoj efikasnosti. 

Fitoestrogeni su materije koje se nalaze u biljkama i imaju slične efekte kao i hormon estrogen. Nalaze se u soji, leblebiji, pasulju i grašku. Unošenje hrane bogate fitoestrogenima može olakšati simptome menopauze. Moguće je uzimati fitoestrogene u vidu suplemenata ishrani, ali ako vam je rečeno da ne smete uzimati estrogene, savetujte se sa lekarom da li smete uzimati fitoestrogene. Sojin izoflavon je najefikasniji od sojinih proizvoda, ali sme da se koristi samo ako su prestale menstruacije i ne dugo vremena, jer mogu da utiču na matericu i izazovu krvarenja. Crvena detelina može pomoći u smanjenju valunga i noćnog znojenja.

Lekovi poput antidepresiva, gabapentina, klonidina mogu smanjiti kako simmptome depresije, tako i valuge i noćna znojenja, ali imaju nuzefekte i mogu se uzimati tek nakon saveta lekara.

Terapije koje takođe nisu efikasne su uzimanje ulja noćurka, ginseng – nije efikasan, a može imati i nuzpojave tipa vaginalnog krvarenja i bolova u dojkama, zatim beta blokatori. Visoke doze vitamina E mogu smanjiti valunge, ali su potencijalno opasne.

Pre započinjanja bilo kakve alternativne terapije posavetujte se sa svojim lekarom – uvek kažite da li imate neka oboljenja, ma kako delovala beznačajno, ali i da li koristite neke lekove – neki biljni preparati mogu uticati na lekove koji se uzimaju u terapiji epilepsije, srčanih oboljenja ili astme.